אבי סלישל הסיפור המרגש של שף החתונות הישראלי

אבי סלישל

אבי סלישל הסיפור המרגש של שף החתונות הישראלי


"
האהבה למטבח קיימת בכל מקום, ובאותה עוצמהבבית למשפחה, ולאורחים באירועים"

השף אבי שליסל כבר ראה וטעם הכל ועדיין מתמלא תשוקה עזה למטבח: מאירוח יצחק רבין ז"ל ומייקל ג'קסון, הלימודים בשוויץ, הפציעה הקשה והבייבי החדש שלוBמתחם שף לאירועים. תחנות בחייו של השף שתמיד רצה להיותשף!

כשהיה אבי שליסל בן 11, הוא פגש לראשונה שף אמיתי, זאב קרן, במסגרת חגיגות בר המצווה של אחיו. כשקרן שאל אותו "ילד, מה תרצה להיות כשתהיה גדול?" הוא ענה "שף כמוך!". חוויה מכוננת או לא, לימים נפגשו השניים כאשר קרן כיהן כמנהל מזון ומשקאות במלון "דן פנורמה" בתל אביב ושליסל ניצח כשף במלון בירושלים. השאר כמובן היסטוריה רווית טעמים.

אבי סלישל

קולינרית וקריירה מפוארת

שליסל, נשוי לירדן ואב לסתיו ולשניר, החל את מסעו הקולינרי ימים ספורים בלבד לפני שחרורו מהצבא במסגרת קורס אמנות הבישול בניצוחו של שף אדווין פלדר משוויץ. " הקורס היה בתנאי פנימייה ב"דן קיסריה". תוך 3 חודשים כבר עבדנו במטבחים השונים של מלונות הרשת ואני בחרתי לעבוד בדן תל אביב".

עם סיום ההתחייבויות למלונות דן, נסע שליסל לשוויץ שם עבד מספר שנים במלונות כגון  "ויקטוריה לאובר הורן" ומלון "גרנד הוטל גיסבך" באזור אתרי הסקי של שוויץ. התרבות השוויצרית השאירה בו חותם אותו הוא מכנה "חווית הדייקנות השוויצרית אותה למדתי לאהוב. שם התמקצעתי ביכולת לשלב בין מסעדנות ואירועים כחלק מתרבות העבודה. עם סיום התקופה שלי בשוויץ, כבר עבדתי כשף מחלקה".

בשובו לישראל, החלה פריחה קולינרית נוספת עם הפיכתו של שליסל לאחראי על אגף המסעדות    במלון דן תל אביב ומנהל מחלקת האירועים במטבח. במקביל גם שימש כסגן הראשון של השף הידוע אבי שטייניץ. "לא מעט אנשים אכלו מצלחתי בקריירה המקצועית, מספר שליסל. "ביניהם יצחק רבין זכרונו לברכה, יצחק נבון, חברי כנסת, שרי ממשלה ועוד. לצד אנשי מוזיקה גדולים סעדו אצלי אמנים כגון מייקל ג'קסון ומדונה כאשר שהו במלון דן תל אביב".

החשש מפרישה– "הלכה לי הרגל והלך לי המקצוע"

תחת שרביטו של שליסל, התחילו את עבודתם לא מעט שפים מובילים, כאשר העביר קורסים  לטבחות במלונות דן, כאלה שהובילו ומובילים מסעדות נחשבות בארץ. בין לבין הוא גם הספיק ללמד קהל פרטי בסדנאות בישול במסגרת בית ספר מיוחד לבישול.

בשנת 2003 עבר שליסל תאונת דרכים קשה שבה נקטעה רגלו מעל הברך. הוא נזכר במשפט המחץ הקשה שאמר אז לעצמו ולעולם, "הלכה לי הרגל והלך לי המקצוע . למזלי, על הרגל התגברתי ונכון להיום גם על המקצוע".

המכשולים בדרך לא עצרו אותו מלהמשיך ולהסתער על המטבח. 6 שנים אחרי הפציעה הקים שליסל ביחד עם שותפו עד היום, שלמה מקמל את תבלין קייטרינג לאירועים. "ערכנו אירועים רבים מדן ועד אילת, שהולידו הרבה מסקנות".

כובשים את השרון ומגשימים חלומות קולינאריים

בסוף שנת 2012 ולאחר עונה עמוסה בקייטרינג, הרגישו שליסל ומקמל צורך להתיישב במקום אחד וכך נולד לו הקונספט של B4, מתחם שף לאירועים ייחודי בהוד השרון. "המטרה הייתה להתיישב בשרון ולהקים מקום שייתן מענה לאירועים בסדר גודל של עד 300 איש ולא המינימום שמעבר".

המקום נפתח באוקטובר 2013, כאשר שליסל משמש מאז כמנטור המקצועי של המטבח. "בתור שועל ותיק במטבח, אני נותן את האפשרות לכל אחד מהצוות להביע רעיונות וביצועים, אך כמובן שהם צריכים לעמוד בסטנדרט שלי". כיום הוא מצליח לתרגם את האהבה שלו למטבח ולבישול למשפחה ולחברים, גם עבור האורחים הרבים שמגיעים לאירועים ב-B4.

שליסל יצר תפריט לאירועים שנהנה מהתחדשות תמידית, כאשר את ההשראה למנות שלו מורכבת משילוב בין טעמים מנוגדים וגם לדבריו מחומרי גלם בשווקים ואפילו מיצירות של הילדים. "תפריט טוב באירוע", הוא מסביר, "הוא תפריט עם מבחר טעמים רב אשר יוצר גלים של סיפוק אצל הסועדים ובכל שלב ושלב עולה לשיאים חדשים. המוטו שלנו הוא שמתחילת האירוע ועד סופו המנות בקו עולה של טעם ורעננות ולכן אנחנו מכינים אותם סמוך מאד להגשה לצלחת של הסועד. גם את הבשר אנחנו מגישים ישר מהגריל שבו הוא נעשה".

שליסל רואה בעיני רוחו את הצורך ומולו את היכולת לממש עבור האורחים חלום קולינארי. "לצד התחדשות תמידית, אנחנו יכולים לתת לכל בעל אירוע, חתן בר מצוה, חברה עסקית או כלה את האפשרות לממש חלום קולינארי" .

"המטבח הכשר הוא האתגר הגדול"

למרות שבמהלך לימודיו ספג שליסל תרבות בישול אירופאית, בדגש על חיבור למטבח הצרפתי, הוא אינו פוסח על מטבחים אתניים. כיום האתגר שעומד מולו הוא בישול במטבח הכשר. "המטבח המאתגר לדעתי הוא המטבח הכשר שבו אנחנו עובדים. לאורך השנים ולאחר ניסיון רב במטבחים לא כשרים, אני אומר שאם מחסירים מהמטבח הלא כשר את השמנת, החמאה ופירות הים- הטבחים מתקשים לבשל".

שליסל מקפיד להביא את הטעמים הכמעט אמתיים של המטבח העולמי למנות שהוא יוצר במסגרת כללי הכשרות, וכך הוא מאתגר את עצמו שוב ושוב. "הניצחון על מגבלות הכשרות הביא אותי לפני כשנתיים ללמוד את נושא השוקולד ולהיות שוקולטייר ולשלב בין הידע הנרחב במטבח לבין השוקולד. כך למשל, יצרתי מנה ראשונה של טראפלס פאטה כבד עטוף בשוקולד בלגי משובח, בין פרלינים של שוקולד עם תבלינים שמקורם במטבח, כגון צ'ילי הל ועוד".

חומר גלם נוסף שהוא מרגיש שלא מקבל את הכבוד המגיע לו הוא דווקא העוף. "אני מאחל ליום שבו סטייק פרגית תחשב למנה פושטית. אני היום משתדל להציע למי שפתוח לטעום את התבשילים השונים שאני מציע מחלקי העוף השונים".

האם יש עוד חלומות קולינאריים שעומדים בפני שליסל, השף שראה וטעם כמעט הכל? "כן. ברמה היומיומית יש מרכיבים שאני מאד אוהב אך כרגע אני מנוע מלהשתמש  בהם מטעמי כשרות, למשל הכרובית והברוקולי הטריים. ירקות יפים ובעלי טעם עצום שאפשר להכינם בעשרות דרכים. ועוד חלום אחד קטן – הייתי רוצה לבשל לשף שלימד אותי את רזי המקצוע  אדווין פלדר. זו יכולה להיות חוויה מרגשת שסוגרת מעגל".

שם מלא(חובה)

דואר אלקטרוני(חובה)

טלפון(חובה)

שם המקום הנבחר

מספר מוזמנים

איזור מבוקש

חודש מבוקש

הערות